Gennembrud hos Freja
Igår skete der noget helt uventet. Jeg havde besøg af søde Line fra Brogaarden, der var forbi med ponyernes elskede godbidder. Faktisk de eneste, som Mowgli gider spise:-)
Vi står på folden og snakker med flere af ponyerne, her iblandt Pusilli og Felix. Freja står som sædvanlig på behørig afstand og holder øje med det hele. Det var dog ligessom hun gerne ville os noget. Hun kom ret tæt på og vi kunne, som sædvanlig klø hende på mulen. Pludselig var det som om hun gav mig tilladelse – jeg kunne klø hende på halsen og holde hende i grimen. DET VAR VILDT STORT
Flere gange efterfølgende og senere på aftenen kunne jeg igen gøre det. Det er virkelig underligt, når man giver dem den tid, de har brug for, så de selv kan vælge, så sker der lige pludselig noget. Jeg er så glad, var faktisk begyndt at tænke på, om der overhovedet var en god fremtid for hende. Nu håber jeg, at Nero vælger samme vej.
Lille Kakzi, som også har været en af de allermest sky melder også sig selv hele tiden – det er jo fantastisk.
Skriv en kommentar
Want to join the discussion?Feel free to contribute!